Auto sagatavošana un pārbaudīšana ziemai

Sarunas par visu un ne par ko....
Lietotāja avatars
Dainis
Nereģistrējies

10.10.2012, 02:58

Noderīga informācija kā sagatovat auto ziemai un ko jāpārbauda pirms ziemas.

Kādi auto mezgli noteikti jāpārbauda pirms ziemas
Ziemas Latvijā ir neprognozējamas – tās mēdz būt gan stindzinoši aukstas, gan slapjdraņķa nogurdinātas. Tomēr, lai kādi arī būtu ārējās vides apstākļi, tie autovadītāji, kuri laikus pārbauda automašīnas mezglus, kas nodrošina drošus braukšanas apstākļus arī ziemā, ir tikai ieguvēji, jo būtiski samazina risku nokļūt bīstamās vai nepatīkamās situācijās. Tāpēc sīkāk izklāstīsim par to, kurus auto mezglus vēlams pārbaudīt un īpaši sagatavot pirms ziemas iestāšanās. Konsultē Latvijas Autoinženieru asociācijas vadītājs Raitis Mazjānis.

Akumulators. Kamēr gaisa temperatūra ir plusos, iedarbināt motoru nav problēma, bet līdzko ir mīnusi, akumulatoram ir pārāk liela slodze, un no rīta tas vairs nejaudā pienācīgi strādāt. Akumulatoru kapacitāte ir dažāda, tāpēc automašīnai nepieciešams tāds akumulators, kādu prasa ražotājs, vai arī nedaudz jaudīgāks. Jāņem vērā arī tāds parametrs kā starta strāva – lielums, kas ir otrs svarīgākais pēc ampērstundām un kas arī nodrošinās, vai akumulators griezīs no rīta vai nē. Lētāku marku akumulatoriem var gadīties, ka ir mazāka šī starta strāva nekā analoģiskam dārgākam akumulatoram.

Sveces un kvēlsveces. Gatavojot ziemai mašīnu ar benzīna motoru, ieteicams pārbaudīt aizdedzes sveces. Arī tās var kļūt par iemeslu, kādēļ pie zemākas temperatūras auto grūti piestartēt vai arī tas vispār neizdodas. To, ka sveces nedarbojas līdz galam pienācīgi, var nojaust, piemēram, sekojot līdzi degvielas patēriņam, – ja kāda svece nedarbojas, degvielas patēriņš ievērojami palielinās. Tāpat sveces var būt vainīgas, ja mašīnu ir grūtāk iedarbināt un braukšanas laikā auto ”rīstās”. Arī mašīnām ar dīzeļmotoru pirms ziemas ir ieteicams pārbaudīt kvēlsveces, tiesa, to var izdarīt tikai servisā, jo nav arī nekādu simptomu, kuri varētu ”uzrunāt” auto vadītāju.

Eļļas maiņa. Ļoti būtisks faktors, kas ir gan benzīna, gan dīzeļa motoriem. Laika apstākļiem nepiemērota eļļa var traucēt ziemā iedarbināt automašīnu. Papildus eļļas maiņai dīzeļmotoriem ieteicas lietot dīzeļdegvielas piedevas, kas sašķidrinās degvielu un būtiski samazinās risku kādā aukstākā ziemas rītā neiedarbināt motoru. Vecākiem dīzeļa īpašniekiem ieteicams iegādāties arī starta gāzi.

Silikona līdzekļi slēdzeņu un gumijas apstrādei pret aizsalšanu. Cilvēki ir pieraduši ikdienā lietot centrālās atslēgas, un atslēgu slēdzenes netiek izmantotas. Laika un klimatisko apstākļu dēļ tās tiek sabojātas, piemestas ar netīrumiem un dubļiem. Bieži vien, kad automobilis ir ilgāk ticis nelietots, centrālā atslēga nedarbojas, akumulators ir nosēdies, mašīnu nevar atslēgt elektriski. Lai novērstu šādu situāciju, speciālisti iesaka lietot izsmidzināmus un smērējamus līdzekļus, ar kuriem var apstrādāt gumijas, lai durvis neaizsaltu. Tāpat ir pieejami dažādi atledotāji slēdzenēm.

Vaskošana. Lai auto maksimāli pasargātu no laika un ceļu apstākļu radītajām sākotnēji sīkajām skrambām, kas laika gaitā var pārtapt neglītos rūsas plankumos, ir jāatceras par vaskošanu. Efektīvs veids, kā mašīnas virsbūvi var saglabāt nebojātu līdz pat pavasarim, ir tās nopulēšana, pēc tam mašīnai uzklājot vaska kārtu. Tiesa, ir jārēķinās, ka pulēšana nozīmē krāsas virskārtas noņemšanu un pārāk bieži ar to aizrauties nevajadzētu.

Logu slotiņas. Lai arī ir autovadītāji, kas logu slotiņas maina reizi pāris gados, speciālisti iesaka tām pievērst īpašu uzmanību ziemā, proti, nepieļaujot situāciju, kad uz slotiņas ir palikuši sasaluši ledus gabaliņi – katrs vēziens ar šādu slotiņu rada stiklā mikroplaisas, kas laika gaitā var pamatīgi sabojāt stiklu. Tas pats attiecas uz apledojušu vējstiklu –, katrs vēziens ar slotiņu pa apledojušu vējstiklu bojā slotiņu. Slotiņas darba mūžu var pagarināt, ziemā to notīrot vai nu ar spirtu, vai ziemas apstākļiem paredzēto logu mazgājamo šķidrumu, kura sastāvā arī ir spirts. Tāpat laiku pa laikam ar šo šķidrumu un tīru salveti var apstrādāt visu mašīnas priekšējo stiklu – tas mazinās aizsalšanu un uzlabos caurredzamību.

Lukturi. Uz mašīnas lukturiem mēdz sablīvēties sniegs un veidoties ledus, taču jāatceras – to nedrīkst kasīt nost ar asu priekšmetu. Šādi var viegli sabojāt mašīnas lukturus, jo tie ir veidoti tā, lai gaismas staru kūlis būtu koncentrēts, tādējādi nodrošinot labu ceļa apgaismošanu. Tiklīdz lukturus sāk skrāpēt, veidojas mikrošvīkas, kā rezultātā staru kūlis kļūst izkliedētāks, blāvāks. Tumšajā periodā labākas redzamības nodrošināšanai autoīpašnieks var nomainīt esošās spuldzes pret jaudīgākām, taču, ja lukturis būs bojāts, arī no tām jēgas būs maz.


Lietu minimums automašīnā ziemā, lai justos sagatavojies dažādām ķibelēm uz ceļa
Lai arī situācijas dzīvē nereti mēdz būt neparedzamas – jo īpaši to var attiecināt uz ceļu satiksmi, kur autovadītājam jāspēj sadalīt uzmanību starp vairākiem elementiem –, tomēr, pienācīgi aprīkojot savu automašīnu ar visu nepieciešamo ekipējumu, kas ļauj droši justies uz ceļa arī ziemā, risks nepatīkamu situāciju pārvērst ļoti nepatīkamā situācijā būtiski samazinās. Kādas lietas ieteicams ielikt savas automašīnas bagāžā, lai Latvijas bargās ziemas apstākļos justos droši uz ceļa?

1. Piestartēšanas vadi akumulatoram. Nereti no rīta gadās, ka automašīnu nevar iedarbināt; tad nepieciešama palīdzība no malas – citas automašīnas strāva, kuru iespējams uz savu auto ”pārnest” tikai ar akumulatoru piestartēšanas vadiem.

2. Vilkšanas trose. Noderīga gan visiem piedzīvojumu meklētājiem, gan vienkārši jebkuram, kurš rēķinās ar ziemas un sniega neprognozējamo dabu. Ieteikums gan ir nenodarboties ar automašīnas ”vilkšanu” aukstā laikā pirms automašīnas motors nav kārtīgi iesildīts –, tas saistīts ar to, ka aukstā laikā motora eļļa ir sabiezējusi, un, uzsākot braukšanu ar neuzsildītu motoru, iespējams sabojāt kādu tā mezglu.

3. Speciālais slēdzeņu ”atkausētājs” vai universālā eļļa ”WD-40”. Vēlams apstrādāt visas automašīnas slēdzenes pirms sala iestāšanās.

4. Kabatas lukturītis, lai tumšajos rudens un ziemas vakaros spētu ne tikai konstatēt, ka automašīnai gadījusies kāda ķibele, bet to arī atrisināt.

5. Sniega slotiņa, ar kuru notīrīt stiklus no sniega un ledus.

6. Gumijas paklājiņus, lai automašīnas auduma paklājiņi nepārvēršas par slapjiem dvieļiem, kas uzsūkuši visu mitrumu no sniega aplipušajiem apaviem un sāk pelēt.

7. Stikla atledotājs. Līdzeklis, ko uzpūš uz stikla virsmām (priekšējā stikla, arī spoguļiem) un kas atsaldē ledu, lai nebūtu jābojā stikls, skrāpējot to ar ledus kasāmo slotiņu.

8. Ziemas logu mazgāšanas šķidrums. Ja vasarā negaidīti izbeidzies automašīnas logu mazgāšanas šķidrums, tas ir viegli aizvietojams ar parastu ūdeni, tomēr ziemas apstākļos šī formula nestrādā, tāpēc ieteicams nodrošināties ar nelieliem ziemas logu šķidruma krājumiem savā automašīnā, lai skats uz ceļu vienmēr būtu tīrs.

9. Ik pa laikam ieteicams arī degvielas bākā pieliet ūdens absorbentu, kurš piesaistīs tur uzkrājušos ūdeni un novērsīs, piemēram, karburatora vai degvielas filtra aizsalšanu. Absorbents nodrošina arī aizsardzību pret rūsu un koroziju, tīra degvielas iesmidzes sprauslas un atvieglina auksta dzinēja iedarbināšanu.

Komentē autoeksperts Normunds Avotiņš: ”Stikla atledotājs ir elegants līdzeklis pret intensīvu stikla kasīšanu, sevišķi, ja bijusi atkala un uzsalušās bruņas ir sevišķi biezas. Vilkšanas trosei (kurām ziemā labāk pat būt divām, ja viena pārtrūkst vai jāvelk cits auto no piesniguša grāvja) noteikti jāpievieno siltie darba cimdi, saliekama lāpstiņa (labāk metāla, lai nesalūztu pret ledu) un kāds desmits savilcēju, ar ko vajadzības gadījumā var piestiķēt parkojoties nejauši norautu bamperi. Ja ceļš bieži ved ārpus apdzīvotām vietām, komplektā jābūt arī sniega ķēdēm, kuru uzlikšanu iesaku atstrādāt gaišā dienas laikā un vēl rudenī, lai ziemā pasākums nepārvērstos ekstrēmā piedzīvojumā ar pirkstu apsaldēšanu. Pagājušā ziemā izmēģināju arī saliekamus plastmasas trapiņus – pašam nevajadzēja, bet palīdzot citiem, divreiz nostrādāja perfekti.”
Lietotāja avatars
Dainis
Nereģistrējies

11.10.2012, 19:03

Akumulatora ekspluatācija ziemā – to ir svarīgi zināt!

Daudziem autovadītājiem ir pazīstama situācija, kad ziemas aukstajā laikā automobilis atsakās darboties, jo akumulators ir nepietiekami uzlādēts. Visbiežāk no darba kārtības akumulatora bateriju izved tieši tā nepareiza ekspluatācija. Jāatceras, ka ziemā akumulatora baterija darbojas pastiprinātā režīmā, un, lai tas efektīvi veiktu savas funkcijas – būtu elektriskās strāvas, nevis lieku raižu avots – ir nepieciešama nopietna pieeja akumulatora izvēlē, kā arī turpmākajā apkopē un ekspluatācijā.

Kā izvēlēties kvalitatīvu akumulatoru ziemai?

Lai akumulators efektīvi veiktu savas funkcijas, to nepieciešams iegādāties specializētajos veikalos, kur prece ilgi neuzkavējas, jo ilgstošas glabāšanas gadījumā akumulators sāk zaudēt savas īpašības. Ja nosauksiet sava transportlīdzekļa pamatparametrus, kā arī braucienu tipu (gari/ īsi) un to biežumu, konsultants piemeklēs transportlīdzeklim vislabāk piemērotu akumulatoru. Tādos centros tiek īstenota arī pareiza akumulatoru bateriju glabāšana, kas garantē to turpmāku ekspluatāciju bez jebkādām problēmām.

Kas jāņem vērā, ekspluatējot akumulatoru ziemā?

Jāatceras, ka ziemas periodā tieši no akumulatora uzlādes līmeņa ir atkarīgs, cik ātri sāks strādāt automobiļa dzinējs. Uzlādes līmenis ir tieši atkarīgs no automobiļa ekspluatācijas apstākļiem. Tas nozīmē – ja bieži tiek darbināts dzinējs un braukti nelieli attālumi, akumulators praktiski neuzlādējas un tam ir nepieciešama papildus uzlādēšana. Speciālisti iesaka uzlādēt akumulatora bateriju ne retāk kā reizi 2-3 mēnešos, atkarībā no automobiļa ekspluatācijas apstākļiem.

Kādas automobiļa ierīces nodrošina akumulatora drošu darbību ziemas periodā?

Akumulators uzticami strādās, ja ar to saistītie mehānismi – ģenerators, starteris un citi elektrosistēmas elementi – darbosies korekti. Pirms ziemas sezonas sākuma derētu pievērst īpašu uzmanību elektrosistēmas elementu tehniskā stāvokļa pārbaudei.

Ko iesākt ar vecu, nedarbojošos akumulatoru?

”Pirelli Key Point” atgādina, ka akumulators par 99% ir pārstrādājams produkts. To nekādā gadījumā nedrīkst izmest sadzīves atkritumos, jo tajā esošās bīstamās toksiskās vielas, nonākot apkārtējā vidē, var nodarīt nopietnu kaitējumu ekoloģijai. Utilizācijas problēmas risināšanai auto servisa centri parasti piedāvā speciālas akcijas, piemēram, atnesot savu veco akumulatoru, klients iegūst atlaidi jauna akumulatora iegādei.
Lietotāja avatars
Dainis
Nereģistrējies

11.10.2012, 19:10

Pagājušā nedēļas nogalē sākās akcija 'Pārsteidz ziemu!'

No 6.-20.oktobrim Rīgā un Latvijas lielākajā pilsētās pie dažādiem tirdzniecības centriem norisinās uzņēmumu ”Getz Bros & Co (Latvia) Ltd.”, riepu centru tīkla ”Pirelli Key Point”, apdrošināšanas kompānijas ”Seesam Insurance AS”, kā arī Latvijas Autoinženieru asociācijas rīkotā akcija ”Pārsteidz ziemu!”, kuras laikā autovadītājiem bez maksas tiks piedāvāta iespēja pārbaudīt galvenos auto mezglus, kas nodrošina drošu braukšanu ziemas apstākļos.
Pasākuma atklāšanas dienā - 6.oktobrī - pirmās automšīnu pārbaudes notika pie TC ”Prisma" Imantā. Kopskaitā tika pārbaudītas 45 automašīnas, kur pārbaude ietvēra: riepu protektora un spiediena mērījumu, akumulatora jaudas mērījumu, kā arī automašīnas lampu intensitāti un slotiņu nolietojumu diagnosticēšanu, jo abi minētie faktori būtiski ietekmē labas redzamības apstākļus tumšajos rudens un ziemas laikapstākļos. Akcijas laikā automašīnu tehnisko pārbaudi veic kvalificētu speciālisti no no riepu centriem ”Pirelli Key Point". Katrs akcijas apmeklētājs arī saņem tehnisko anketu, kurā atzīmēti visi pārbaudes rezultāti, kas autovadītājam ļauj automašīnas tehnisko nepilnību gadījumā doties uz autoservisu, lai tehniskās nebūšanas laikus novērstu un pienācīgi sagatavotos drošai braukšanai gan rudens, gan ziemas laikapstākļos.

Papildus tam, katrs autovadītājs akcijas norises vietās Rīgā var saņemt bezmaksas Latvijas Autoinženieru asociācijas pārstāvju konsultāciju par to, kā vispareizāk sagatavot savu spēkratu ziemas mainīgajiem laikapstākļiem. Šādi laikapstākļi būtiski ietekmē automašīnu - gan tehniski, gan vizuāli, tāpēc akcijas ”Pārsteidz ziemu!" mērķis ir informēt autovadītājus par automašīnas sagatavošanu ziemai un veikt diagnostiku galvenajos automašīnas mezglos, kas nodrošina drošu pārvietošanos ziemas apstākļos.

Akcija turpināsies līdz 20.oktobrim - gan Rīgā, gan Latvijas lielākajās pilsētās. Sīkāka informācija par automašīnas sagatavošanu ziemai un akcijas norises vietām pieejama mājaslapā: http://www.parsteidzziemu.lv

Akciju ”Pārsteidz ziemu!" organizē uzņēmumi ”Getz. Bros. & Co (Latvia) Ltd.", riepu centru tīkls ”Pirelli Key Point" un apdrošināšanas kompānija ”Seesam Insurance AS", sadarbībā ar Latvijas Autoinženieru asociāciju. Informatīvais atbalsts: interneta portāls Delfi, radio ”Star FM", radio ”Mix FM", Latvijas Radio 1.

Akcija Pārsteidz ziemu - sagatavo savu auto pienācīgi

http://youtu.be/dxYsEEncXZQ

http://www.parsteidzziemu.lv

Automašīnas sagatavošana ziemai ir katra autovadītāja rudenī veicamo lietu sarakstā -- ja šis darbs pienācīgi padarīts, būtiski samazinās risks nokļūt nepatīkamās situācijās uz ceļa ziemā, kad laikapstākļi ne vienmēr ļauj operatīvi atrisināt radušās problēmas. Lai atvieglotu šo autovadītāju ikrudens darbu un informētu sabiedrību par automašīnas sagatavošanu dažreiz neprognozējamajiem Latvijas laikapstākļiem, tiek organizēta akcija „Pārsteidz ziemu!".

06.10. plkst.12:00-16:00 - pie veikala „Prisma" Rīgā, Kurzemes prospektā 3
08.10. plkst.16:00-20:00 - pie veikala „K-Rauta" Rīgā, Maskavas ielā 418
09.10. plkst.16:00-20:00 - pie TC „Tobago" Ventspilī, Ganību ielā 8
10.10. plkst.16:00-20:00 - pie veikala „Maxima" Liepājā, Klaipēdas ielā 62
11.10. plkst.16:00-20:00 - pie veikala „K-Rauta" Madonā, Rūpniecības ielā 49
12.10. plkst.16:00-20:00 - pie veikala „Maxima XXX" Rīgā, K.Ulmaņa gatvē 88a
13.10. plkst.12:00-16:00 - pie veikala „Cenuklubs.lv" Rīgā, Rēzeknes ielā 3
15.10. plkst.16:00-20:00 - pie Daugavpils Olimpiskā centra Daugavpilī, Stadiona ielā 1
16.10. plkst.16:00-20:00 - pie veikala „Maxima XX" Valmierā, G.Apiņa ielā 10a
17.10. plkst.16:00-20:00 - pie veikala „Maxima XX" Jelgavā, Rīgas ielā 11a
18.10. plkst.16:00-20:00 - pie veikala „Maxima XX" Ogrē, Rīgas ielā 23
19.10. plkst.16:00-20:00 - pie veikala „Maxima XXX" Rīgā, Deglava ielā 67
20.10. plkst.12:00-16:00 - pie veikala „Maxima XXX" Rīgā, Slokas ielā 115
Atbildēt