Varbūt noder. Kā iznomāt auto ārzemēs un Latvijā

Viss par auto, kas neiekļaujas citās sadaļās
Lietotāja avatars
05
Nereģistrējies

08.07.2012, 04:16

10 ieteikumi auto nomai Latvijā un ārvalstīs

Latvijas Auto nomu asociācija (LANA) sadarbībā ar Patērētāju tiesību aizsardzības centru izstrādājusi 10 ieteikumus kvalitatīvu un drošu auto nomu pakalpojumu saņemšanai. Kā liecina LANA pētījums, gandrīz puse jeb 46,7% no visiem auto nomu pakalpojumu ņēmējiem ir saskārušies ar dažādām problēmām.

1. Pirms automašīnas rezervācijas
Pievērsiet uzmanību tam, kādas ir auto nomas prasības attiecībā uz vecuma ierobežojumu un vadītāja stāžu. Lielākoties auto iznomā personām, kuras sasniegušas 21 gada vecumu un kurām ir vismaz viena gads vadītāja stāžs, bet dārgākos auto – tikai no 25 gadu vecuma. Tāpat pārbaudiet, vai jums ir derīga vadītāja apliecība un kredītkarte. Ja jūsu rīcībā ir tikai debetkarte, tad auto noma var atteikt pakalpojuma sniegšanu. Plānojot brauciena budžetu, ņemiet vērā, ka papildu auto nomas maksai jūsu kredītkartē tiks rezervēti līdzekļi apdrošināšanas pašriska apmērā.

2. Kādu auto es ņemšu?
Izvēloties un rezervējot auto tikai pēc fotogrāfijas internetā, ņemiet vērā, ka auto nomas garantē jums atbilstošas klases automašīnu, nevis konkrētu auto marku un modeli. Ja rezervētā auto klase vairs nav pieejama, auto nomai jāpiedāvā jums augstākas klases automašīna par iepriekš atrunāto cenu. Konkrētu auto modeli jūs saņemsiet tikai tad, ja tas būs īpaši uzrādīts auto nomas piedāvājumā, parasti – par augstāku cenu.

3. Kas ietilpst nomas maksā?
Veicot auto nomas rezervāciju, pievērsiet uzmanību tam, kas ir iekļauts automašīnas nomas maksā – kāds ir atļautais automašīnas nobraukums, vai ir viss nepieciešamais aprīkojums un pakalpojumi (ziemas riepas, bērnu sēdeklītis, papildu vadītājs u.c.), vai nav kādas slēptās izmaksas?

4. Iepazīstieties ar līguma noteikumiem!
Pirms līguma slēgšanas pārliecinieties, ka izprotat līguma saturu. Kārtīgi iepazīstieties ar attiecīgās valsts, kur plānojat nomāt automašīnu, auto nomas noteikumiem jau internetā. Ja vēlaties auto nodot citā nomas punktā, par šo pakalpojumu tiks piemērota papildus samaksa.

5. Veiciet auto vizuālo apskati!
Pirms sākat lietot automašīnu, ievērojiet, lai, auto pieņemot un nododot, tiktu noformēti pieņemšanas - nodošanas akti, kurus paraksta abas puses un kuri ir neatņemama līguma sastāvdaļa. Pārliecinieties, vai tajos ir atzīmēti visi esošie auto bojājumi un skrāpējumi. Atcerieties, ka jums ir tiesības veikt atzīmes par iznomājamās automašīnas tehnisko stāvokli pieņemšanas - nodošanas aktā.

6. Pārliecinieties par apdrošināšanu!
Pārliecinieties, vai automašīnas nomas maksā ietilpst apdrošināšana pret bojājumiem, zādzību u.c. Pārliecinieties, ka iekļautais apdrošināšanas pašrisks atbilst jūsu vēlmēm un kādi ir izņēmumu gadījumi, kuru dēļ radušos zaudējumus apdrošinātājs nesedz. Veicot papildu samaksu, pašrisku iespējams samazināt. Atsevišķās valstīs ar zemu auto novietošanas (parkošanās) kultūru, iesakām izvēlēties apdrošināšanu bez pašriska.

7. Kādu degvielu pildīt?
Pārliecinieties, ka jūs zināt, kādu degvielas veidu izmantot, kā arī citus noteikumus attiecībā uz degvielu. Lielākoties auto nomas nodrošina pilnu degvielas tvertni un nosaka, ka auto arī jāatgriež ar pilnu degvielas tvertni, pretējā gadījumā tiek noteikta papildus samaksa.

8. Ja dodaties ārpus valsts
Ja jūsu ceļojumu plānos ietilpst došanās ārpus nomājamā auto valsts robežām, informējiet auto nomu, jo atsevišķām auto grupām var būt aizliegums izbraukt uz noteiktām valstīm. Dodoties ārpus Eiropas Savienības robežām, iespējams, nepieciešama papildu dokumentācija.

9. Veltiet laiku auto atgriešanai!
Ieplānojiet pietiekami daudz laika auto nodošanai, īpaši, ja nododat to kādā no noslogotākajām lidostām. Rekomendējam auto nodot nomas darba laikā un saņemt nomas darbinieku apliecinājumu, ka jūsu lietošanas laikā nav veikti papildu auto bojājumi. Tādā veidā izvairīsieties no situācijas, kad jums tiek piestādīta papildus samaksa par automašīnas bojājumiem, ko neesat radījis.

10. Papildus samaksa – par ko?
Ja jūs esat saņēmis rēķinu, kurā uzrādīta papildu samaksa, piemēram, par bojājumiem vai trūkstošu degvielu, pārbaudiet, vai rēķinam ir pievienota papildu dokumentācija, kas apliecina nepieciešamību veikt papildu samaksu. Ja jūs esat saņēmis sodu par ceļu satiksmes pārkāpumu, kuru neesat apmaksājis, auto noma ir tiesīga jums to piestādīt papildus auto nomas pakalpojumu maksai. Lielākoties auto nomas papildus piestādīs arī maksu par administratīvajiem izdevumiem. Ja auto noma ir rezervējusi nepamatoti daudz līdzekļu no jūsu kredītkartes, sazinieties ar bankas pārstāvi un lūdziet pārskatīt darījumu.
Lietotāja avatars
auto noma
Nereģistrējies

22.07.2012, 09:30

- pievērsiet uzmanību, vai nav kilometrāžas ierobežojumi, kas var nesakrist ar Jūsu ceļojuma plāniem.
- braucot uz Āziju, Āfriku, D-Ameriku neizmantojiet auto nomas piedāvājumu Internetā. Cenas ir uzskrūvētas! Uz vietas vienmēr atradīsiet krietni lētāku variantu. Izdrukājiet mājās vietējā izziņu dienesta lapu ar auto nomas kantoriem, lidostā uzreiz nopērciet SIM karti un pēc trīs-piecu zvanu veikšanas uz šķietami mistiskiem krūmu kantoriem (jo viņi taču nebija Internetā :)) tiksiet pie lēta un laba auto.
- nekad neiekrītiet uz prasību pēc International Drivers Licence, ir kaktu kantori, kas tādas tirgo. Tādu nekur neprasa! Visur der Latvijā izsniegta autovadītāja apliecība.
Atbildēt